lacivert1

Lacivert

Lacivert Restaurant, sanatçı iki ortağın eseri; Fehmi Yaşar ve Önder Köse. Fotoğraf Sanatçısı Önder Köse aynı zamanda mekanın işletmeciliğini de üstleniyor. Lacivert Restaurant, Anadolu Hisarı’nda tarihi bir boğaz yalısında, yaz aylarında olağanüstü bir rıhtımda, kış aylarında ise manzarayı içine alan yeni tasarımıyla, camekanlı sıcacık salonlarında, 1999 yılından bu yana hizmet veriyor.Tarihi yalı geçmiş yıllarda, Yeşilçam’ın siyah- beyaz ya da renkli çok sayıda filmine ev sahipliği yapmış. Lacivert Restaurant’ın mönüsünün ana karakterini Akdeniz Mutfağı oluşturuyor. Sundugu birbirinden lezzetli deniz mahsulu yemekleri Lacivert restoranı İstanbul’un en iyi Balık lokantalarından birisi yapmış.
Makanda ana yemeklerin fiyatı 30-60 TL, sıcak başlangıçlar 20-30 TL arasında degişiyor fiyat konusunda İstanbulun’üst seviyeleri arasında yer alan Mekan ayrıca her Pazar, 11:00 – 14:00 saatleri arasında zengin açık büfe eşliğinde “kapalı gişe” upuzun kahvaltılara sahne oluyor. Çeşit çeşit şerbetleri, birçok yöreden derledigi peynirler börekler ve degişik tatları ile Şef Hüseyin Ceylan ve ekibi pazar günleri kahvaltılarını bir şölene çeviriyor. Brunch ücreti kişi başı 50 TL.
Paynir çeşitleri arasında Konyalı’nın Küflü’sü, Mengen’in Yayla peynirleri, İsli Çerkez peyniri, Giresun’un Çökeleği peyniri, Erzurum’un Civil’i, Kars’ın Gravyeri, Van’ın Otlusu, Erzincan ve İzmir’in Tulumu, Denizli’nin Yörük’ü, Manyas’ın Kelle’si, Bandırma lor peyniri, Mihaliç peyniri, Erzurum tel peyniri, çörekotlu Abaza peyniri, Edremit sepet peyniri, Çorum’un kargı tulum peyniri var.

Yörelerden seçilen lezzetler arasında ise Kuzu Etli Muhacir Böreği (Rumeli usulü), Cıstıl (Tokat), Tımbıl (Turhal), Tis (Niksar), Gelincik Böreği (Ege Bölgesi), Hamsili Börek (Karadeniz Bölgesi), Bandırma Lorlu Börek (Ege Bölgesi), Zeytinli Börek (Gaziantep), Pırasalı Börek (Samsun), Mevsimiyle ot kavurmaları (Aydın), Ovukma (Tire), ve Katmer (Eskişehir).

Tatlı olarak; Akıtma (Karabük), Halka Tatlısı (Adana), İncir Uyuşturması (Denizli) ve Eskişehir’in Yoğurt Tatlısı’na Mersin’in az bilinen Kerebiç’i çöven otu köpüğüyle, Un Helvası (Anonim), Kalbura bastı, Kabak Helvası (Adapazarı) da eklendi. Reçeller her zamanki gibi çok özel; Bergamut, Patlıcan, Turunç, Ceviz, Gül, Balkabağı, İncir, Domates bulunuyor.

Lacivertin normal menüzünde ise ağırlıklı olarak deniz mahsulleri olmak üzere, Makarnalar, çorbalar, salatalar, et ürünleri arasında ise yoğurtlu kebap, kuzu sırtı, pirzola ve ördek göğsü gibi yemekleri bulmak mümkün.
lacivert

Körfez Cad. 57 / A
Anadoluhisarı- İstanbul
Tel : 0 216 413 42 24

 


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: eniyion.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*